⚡
Instant result
The result updates directly based on the values you enter.
Online Calculator
Compare two products according to price and quantity to know which costs less per unit.
Price per unit A
0.007333
Price per unit B
0.0072
Best price per unit:Option B
The result updates directly based on the values you enter.
The calculations are done in your browser without sending the data to a server.
No registration, subscription, or paid API required.
You can use grams, milliliters, units or any other measure, provided you use the same unit in both options.
Divide the total price by the quantity.
Yes. That is one of the calculator’s main uses.
Unit price is not calculated because division by zero is undefined.